chaffier کارتون در حاشیه رد صلاحیت احمدی نژاد

chaffier: کارتون در حاشیه رد صلاحیت احمدی نژاد احمدی نژاد بزرگمهر حسین پور اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار پزشکی پزشک وداروخانه نسخه را سنگین می‌کنند؟

پنج میلیون تومان در ماه هزینه داروخانه جهت راضی کردن دکتر حاذق ریه هست. داروخانه کمتر از ۵۰۰متر با دفتر دکتر فاصله دارد و نسخه پیچ می گوید نسخه های دکتر در روز

پزشک وداروخانه نسخه را سنگین می‌کنند؟

پزشک وداروخانه نسخه را سنگین می کنند؟

عبارات مهم : پزشکان

پنج میلیون تومان در ماه هزینه داروخانه جهت راضی کردن دکتر حاذق ریه هست. داروخانه کمتر از ۵۰۰متر با دفتر دکتر فاصله دارد و نسخه پیچ می گوید نسخه های دکتر در روز به ۱۵ میلیون هم می رسد: «داروهای ریه داروهای گرانی هستند.» پزشک، بیمارانش را جهت داروهای گران ریه سراغ پنج داروخانه می فرستد. آن گونه که نسخه پیچ می گوید: «همه نسخه ها را ما دارو نمی کنیم. پنج داروخانه با این دکتر کار می کنند. هر پنج تا هم می دانند که دکتر با داروخانه های دیگر کار می کند». بیماران دکتر به او اعتماد دارند.

پزشک وداروخانه نسخه را سنگین می‌کنند؟

آن طور که داروخانه چی می گوید زیاد پیش آمده که حتی در داروخانه هم او را دعا کنند. همین اعتماد باعث می شود که او بتواند بیمارانش را مجاب کند از داروخانه ای داروهایشان را بگیرند که او معرفی می کند: «پزشک به هر بیمار کارت یکی از سه داروخانه ای را می دهد که با آنها کار می کند». درآمد دکتر از درمان بیماران البته کم نیست. درآمد بدون مالیات حداقل ۱۵میلیون تومانی را هم باید به این مبلغ اضافه کرد. پول را داروخانه ها البته با رضایت می پردازند: «ما جهت اینکه بتوانیم با داروخانه های دیگر مسابقه کنیم باید این کار را انجام دهیم. اگر پول را نپردازیم بیماران داروها را از داروخانه های دورتر می خرند. بیمار به این دکتر آن قدر اعتقاد دارد که اگر او را جهت خرید دارو از شریعتی به پاکدشت بفرستد هم او می رود».

البته که همه دکتر ها شبیه این دکتر نیستند. می شود پزشکان را در مواجهه با داروخانه ها به سه گروه تقسیم کرد. گروهی که سهمی از فروش داروی داروخانه ها و چشمداشتی به نسخه هایی که می نویسند ندارند. گروه دوم شبیه متخصص مشهور ریه هستند: نسخه های ارزش را می نویسند و داروخانه را هم معرفی می کنند. ولی گروه سومی هم وجود دارند که توافق ارزش با داروخانه ها روی نسخه نویسی ارزش هم اثر می گذارد.

پنج میلیون تومان در ماه هزینه داروخانه جهت راضی کردن دکتر حاذق ریه هست. داروخانه کمتر از ۵۰۰متر با دفتر دکتر فاصله دارد و نسخه پیچ می گوید نسخه های دکتر در روز

دکتر ج. یکی از این دکتر ها هست. نزدیک ترین داروخانه به مطب او داروخانه ای بزرگ نزدیکی میدان ونک پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. توافق داروخانه و دکتر ۱۰درصد مبلغ همه نسخه هایی است که او به داروخانه فرستاده هست. یکی از کارکنان داروخانه گفت: «بعد از این که داروخانه را باز کردیم دیدیم بیماران این دکتر از ما داروهای ارزش را نمی خریدند. این طور وقت ها معلوم است که دکتر با یک داروخانه دیگر توافق کرده و ما سراغش می رویم. دکتر از ما ۱۰ درصد پول همه نسخه هایی که می نویسد را خواست و ما قبول کردیم.» این توافق می تواند نسخه نوشتن دکتر را تحت تاثیر قرار دهد: «بعضی وقت ها نسخه هایی که می گیریم جز داروهای معمول، مکمل یا ویتامین ها و تقویت کننده هم دارد.

مکمل هایی که نمی فهمیم ربطش به نسخه چیست.» این داروخانه البته مدعی است که تلاش می کند بی علت هزینه داروها را بار بیمار نکند ولی کارمند داروخانه راجع به داروخانه های دیگری صحبت می کند که چنین کاری می کنند: «بعضی داروخانه ها با دکتر ها صحبت می کنند و به عنوان نمونه می گویند داروی X که داروی تقویتی است را زیاد خریده اند. درصدی به دکتر می دهند و از او می خواهند این دارو را جهت بیماران بنویسد که بتوانند داروی ارزش را بفروشند».

این اتفاق با توافق بازاریاب های شرکت های داروسازی و پزشکان هم ممکن است بیفتد. تفاوتی نمی کند داروخانه نزدیک دکتر از کدام شرکت داروسازی دارو خریده باشد و دکتر توصیه می کند که بیمار حتما داروی شرکت خاصی که او معرفی کرده بخرد. مثال نسخه پیچ داروخانه جهت این نوع فروش پمادهایی که معمولا پزشکان پوست می نویسند. یا مکمل های لاغری که بعضی پزشکان دیگر می نویسند. کارمند داروخانه خیابان اول هم پزشکان توان بخشی را مثال زده بود که نوشتن ویتامین و مکمل جهت ارزش عادی است و البته ارتوپد ها را که پمادهای گرانقیمت در نسخه می نویسند یا مکمل هایی مثل کلسیم را که نوشتن آنها در نسخه ضرورتی هم ندارد.

پزشک وداروخانه نسخه را سنگین می‌کنند؟

فروشندگان دارو متخصص نیستند، خودشان ادعا می کنند که نمی توانند اطمینان داشته باشند این نسخه ها بیش از حد مورد نیاز نوشته می شوند و نه بر اساس گفته های آنها می توان ثابت کرد حتما ریگی به کفش چنین پزشکانی هست. ولی آنها به هرحال از توافقی خبر دارند بین داروخانه و دکتر که بالارفتن تعداد داروهای نسخه ها را جهت ارزش شک برانگیز می کند. بیماران هم معمولا در برابر توصیه های دکتر مقاومت نمی کنند.

رابطه دکتر و بیمار آنقدر اوج به پایین است که بیمار دقیقا سراغ همان داروخانه ای برود که دکتر می گوید. البته که بعضی پزشکان از راه کار دیگری نیز استفاده می کنند که بیمار در تنگنای بیشتری قرار بگیرد. این را نسخه پیچ داروخانه می گوید: «این دکتر ریه آنقدر مورد اعتماد مریض هایش است که آنها جای دیگری نروند ولی همه دکتر ها این طور نیستند. تا به حال شده است دکتر به شما بگوید داروهایت را که گرفتی بیاور که ببینم؟ این یک جور وحشت در دل مریض ایجاد می کند که انگار داروهایش دارو خاصی است و این طور احساس می کند که حتما باید به همان داروخانه ای برود که دکترش گفته است».

پنج میلیون تومان در ماه هزینه داروخانه جهت راضی کردن دکتر حاذق ریه هست. داروخانه کمتر از ۵۰۰متر با دفتر دکتر فاصله دارد و نسخه پیچ می گوید نسخه های دکتر در روز

سود داروخانه ها چقدر است؟

داروخانه ها آن گونه که کارمندان می گویند ترجیح می دهند با دکتر هایی کار کنند که نسخه های گران تری می نویسند. کارمند داروخانه می گوید: «متخصص های ریه، مغز و اعصاب و قلب نسخه های گران تری دارند. آنها معمولا داروهایی می نویسند که گران هستند و از طرفی معمولا هم داروهایی خارجی هستند که قیمت ارزش از داروهای ایرانی زیاد است». بااین حال، شریک کردن پزشکان در سود داروخانه در شرایطی که فروش دارو طبق تعرفه های تعیین شده است است منطقی به نظر نمی رسد ولی مسئولان داروخانه ها دو علت جهت انجام چنین کاری دارند.

کارمند داروخانه ونک می گوید: «سود داروخانه ها از فروش دارو طبق تعرفه هاست. مثل سوپرمارکت ها که هر قلم دارو سود مشخص ۱۵، ۲۰ یا ۲۵درصدی دارد. بااین حال، سود زیاد در خرید زیاد هست. یعنی هرقدر داروخانه داروی بیشتری بخرد سود بیشتری خواهد برد چون در این صورت می تواند از پیشنهادهای شرکت های داروساز هم استفاده کند. پیشنهادهایی که داروسازها می دهند معمولا باعث می شود سود داروها زیاد شود. به عنوان نمونه جهت مقدار مشخصی خرید داروهایی را هم رایگان به داروخانه می دهند یا تخفیف در نظر می گیرند یا پیشنهادهایی شبیه به این».

پزشک وداروخانه نسخه را سنگین می‌کنند؟

امتیاز شریک شدن در سود با پزشکان فقط به سود زیاد محدود نیست. داروخانه دارها هرچقدر رقم فروش صندوق بیشتری داشته باشند امتیاز گران تری هم دارند. کارمند داروخانه می گوید: «وقتی پاخور داروخانه زیاد باشد امتیاز داروخانه ها هم زیاد است.

معمولا داروسازها نیستند که داروخانه ها را راه اندازی کرده اند بلکه کسی این امتیاز را از آنها خریداری می کند. هنگامی که به عنوان نمونه فروش روزانه داروخانه از پنج میلیون به هشت میلیون می رسد امتیاز داروخانه هم گران تر می شود. اگر هشت میلیون فروش روزانه داشته باشید حتما سود بیشتری هم نسبت به پنج میلیون فروش روزانه دارید حتی اگر بخشی از آن را باید به دکتر بدهید. همزمان اگر کسی که داروخانه را راه اندازی کرده بخواهد امتیاز آن را بفروشد هم داروخانه قیمت بیشتری دارد».

وقایع اتفاقیه

واژه های کلیدی: پزشکان | داروخانه | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs