chaffier کارتون در حاشیه رد صلاحیت احمدی نژاد

chaffier: کارتون در حاشیه رد صلاحیت احمدی نژاد احمدی نژاد بزرگمهر حسین پور اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری کارآگاهی شکست خورده به دنبال قاتل سریالی , سریال «آقای مرسدس»

در سریال «آقای مرسدس» شاخصه های مثبت فراوانی وجود دارد، ولی مهم ترینش نویسنده ای است که سریال براساس داستان او ساخته شده: استفن کینگ

کارآگاهی شکست خورده به دنبال قاتل سریالی , سریال «آقای مرسدس»

سریال «آقای مرسدس»؛ کارآگاهی شکست خورده به دنبال قاتل سریالی

عبارات مهم : زندگی

در سریال «آقای مرسدس» شاخصه های مثبت فراوانی وجود دارد، ولی مهم ترینش نویسنده ای است که سریال براساس داستان او ساخته شده: استفن کینگ

لاک پشت خانگی و کارآگاهش

کارآگاهی شکست خورده به دنبال قاتل سریالی , سریال «آقای مرسدس»

رامین پیروزان

این روزها دوباره نام «استفن کینگ» بر سر زبان ها افتاده هست. از کتاب های او زیاد از کتاب های هر نویسنده دیگری اقتباس های سینمایی و تلویزیونی شده است هست. از معروف ترین این اقتباس ها می توان به «مسیر سبز»، «رستگاری و شاوشنگ» و «تلالو» اشاره کرد که هر سه در میان رده بندی 250 فیلم برتر تاریخ سینما از نگاه سایت معتبر آی ام دی بی دارای رتبه های بسیار خوبی هستند (رستگاری در شاوشنگ فیلم اول این رده بندی است)؛ ولی این روزها اسم آقای کینگ به خاطر اقتباس سینمایی از داستان «ایت (IT)» بر سر زبان ها افتاده هست. البته بعد از نسخه سینمایی که در دهه نود از رویش ساخته شده است بود، نسخه اخیر دومین فیلمی است که از روی این کتاب ساخته شده است است و این فیلم بعد از سال ها توانست در میان فیلم های ژانر وحشت رکورد فیلم معروف «جن گیر» را بشکند و خودش را به عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای وحشت مطرح کند.

در همین روزهایی که دوباره نام آقای کینگ و داستان هایش بر سر زبان ها افتاده اند و ناشرهای داخلی جهت چندمین مرتبه توجه خاص ای به او نشان داده اند، دو سریال تلویزیونی هم براساس داستان های آقای کینگ پخش شده است هست، یکی سریال «مه» ساخته شده است براساس داستانی به همین نام که چند سال پیش نسخه سینمایی اش ساخته شده است بود و دیگری سریال «آقای مرسدس» که در این مطلب قصد معرفی اش را داریم.

در سریال «آقای مرسدس» شاخصه های مثبت فراوانی وجود دارد، ولی مهم ترینش نویسنده ای است که سریال براساس داستان او ساخته شده: استفن کینگ

آقای مرسدس از آن دسته داستان های کینگ است که در غیاب امر شگفت روایت می شوند. زیاد ما کینگ را به خاطر ماجراهای عجیب و غریب و پیچیده اش می شناسیم، ولی آقای مرسدس شباهت زیادی به دیگر آثار او ندارد. با وجودی که طرح این داستان پتانسیل این را دارد که از آن داستانی پیچیده با اتفاق های پیچیده ساخته شود، کینگ این مرتبه ترجیح داده داستانش را با کمترین فراز و فرود روایت کند و زیاد به جنبه روانشناسانه ماجرا بپردازد. یکی، دو سال است که قاتلین سریال تبدیل به سوژه مهم زیاد فیلم ها و سریال های تلویزیونی شده است اند.

یک کارآگاه شکست خورده با زندگی اجتماعی آشفته به دنبال قاتل سریالی جالب و باهوشی است که کم کم زیاد از قتل هایش به این بازی موش و گربه با کارآگاه عادت می کند.

داستان کینگ هم با همین فرمول راحت و همیشگی پیش می رود. کارآگاه او هم آدم عجیب و غریب و پیچیده ای نیست. حیوان خانگی اش یک لاک پشت است و زندگی عاطفی اش در اوضاع بحرانی. به جز مگره، کارآگاه دیگری را نمی شناسم که سر و همسری داشته باشد و اوضاع و احوال داخل منزل اش رو به راه باشد؛ ولی قاتل سریالی آقای مرسدس آدم جذابی نیست. او زیادی بدبخت است و همین است که داستان کینگ را ارزش می دهد.

کارآگاهی شکست خورده به دنبال قاتل سریالی , سریال «آقای مرسدس»

این بار دو آدم بدبختی تن به این بازی موش و گربه داده اند که هر دو به اندازه خودشان کارشان را بلدند و از هوش و ذکاوت بهره برده اند.

داستان پر است از شخصیت های فرعی جالب و دوست داشتنی و جهت شما به عنوان مخاطب هیچ توصیه مبهمی وجود ندارد. شما همواره در جایی قرار گرفته اید که تمام ماجرا را بهتر از تمام شخصیت های درگیر در داستان می دانید و می شناسید و همین مسئله است که عیار داستان کینگ را اوج برده؛ جسارت او در بیان راحت ماجرایی که می تواند خیلی پیچیده تر از این حرف ها باشد. سریال ساخته شده است هم به اندازه داستان جسورانه و تمیز هست. هنرپیشه ها به خوبی گزینش شده است اند و هر کدام از بعد نقش خودشان برآمده اند.

در سریال «آقای مرسدس» شاخصه های مثبت فراوانی وجود دارد، ولی مهم ترینش نویسنده ای است که سریال براساس داستان او ساخته شده: استفن کینگ

اگر این روزها سریالی را جهت تماشا سراغ ندارید، آقای مرسدس گزینش مناسبی است.

چرا «بِرِیدی» خودش را نمی کشد؟

کارآگاهی شکست خورده به دنبال قاتل سریالی , سریال «آقای مرسدس»

روناک حسینی

داستان پلیسی که قاتلش از اول معلوم هست، یک حسن بزرگ دارد. آن هم این است که هر قدر از آن بنویسیم، اسپویل نکرده ایم. این جور داستان ها زیاد از آن که معماگونه باشند و بخواهند هوش و دقت کارآگاه قصه و مخاطب را همزمان بسنجند، بر جنبه روانشناختی ماجرا تمرکز دارند.

خانواده، مدرسه و باقی ارکان جامعه که هر لحظه متهمان ردیف اولند؛ ارکانی که خوب بلدند چطور از آدمیزاد یک هیولای تمام عیار بسازند و بعد هم قیافه مظلوم به خود بگیرند و جهت هیولا رای صادر کنند. البته با این حرف ها قرار نیست اراده آدمی را به کال نادیده بگیریم. این را هم باید در نظر گرفت که هر کس جهت عبور از وضع موجود تصمیم منحصر به فردی می گیرد. یک نفر ممکن است بخواهد یک بار خودش را بکشد، یکی دیگر ممکن است بخواهد هر لحظه این کار را بکند و البته تصمیم های دیگری که شاید کاملا متفاوت باشند.

سریال «آقای مرسدس»، شروعی شوک آور دارد، به خصوص اگر خیلی تصادفی و بدون هیچ آگاهی قبلی آن را ببینیم. البته شما می دانید که قرار است غافلگیر شوید، بعد خیلی جهت شما مصداق ندارد. سریال آقای مرسدس، ما را با مرد جوانی به نام بِرِیدی آشنا می کند که هر لحظه در حال فوت هست. مرگی خودخواسته که تنبیهی همیشگی جهت او است که خود را شایسته تنبیه مدام می داند. یک طرف دیگر داستان، کارآگاهی سالخورده است که حسابی هم اضافه وزن دارد و البته عادت هایی کشنده. روند عوض کردن زندگی کارآگاه با پیش رفتن داستان را می توانید در تیتراژ ابتدایی ببینید.

کلیشه زندگی آشفته یک کارآگاه بازنشسته این جا هم تکرار می شود. کارآگاه قرار است به هم ریخته باشد تا شما هم به هم بریزید. کارآگاه خسته است تا شما را هم خسته کند. جهت این که خسته نشوید، زیاد خودتان را درگیر این کلیشه نکنید و تلاش کنید فراموش کنید که با یک کارآگاه تکراری مواجهید. هر چند بِرِیدی هم چندان تازه و بکر نیست. شاید اصلا مورد نیاز نیست هیچ کدامشان از هرگونه کلیشه به دور باشند. این کارآگاه پیر که مثل باقی کارآگاه های پیر روابط شخصی و خانوادگی آشفته ای دارد و سال هاست که با دخترش حرف نزده، شاید تصویر تازه ای نباشد، ولی هیچ کدام از مشابهانش با این بِرِیدی درگیر نیستند و این همان تازگی است که دنبالش هستیم. هر کدام از بیل هاجیزهای بازنشسته در دنیاهای موازی، هر قدر هم شبیه باشند، باز سرنوشتشان حاصل گزینش های متفاوتی هست. هرکدام از آن ها، از بین بی نهایت انتخاب، چیزی را بر می گزیند که منحصر به خود او است و دیگر تکرار نمی شود.

در هر حال با وجود تمام مشابهت های داستان پلیسی آقای مرسدس با بقیه قصه های کارآگاهی، چیزهایی است که فقط در همین داستان اتفاق می افتد. آقای مرسدس مهارت های خاص ای دارد و با همین مهارت ها هم مثل داس فوت به جان دنیای اطرافش می افتد. دنیای بیل هاجیز و مرسدس و بریدی پر است از آدم های خسته کننده، ولی قصه خسته کننده نیست. احتمالا تماشای قسمت بعدی را به خواب ترجیح دهید.

تکراریِ جذاب

المیرا حسینی

روزی که تصمیم بگیرم سریال بسازم، همین کار را می کنم: شروع توفانی. بیننده هر چقدر هم که حرفه ای باشد و سرد و گرم سریال ها را چشیده باشد، در یک لحظه آچمز می شود و مشتاق تماشای ادامه سریال باقی می ماند. این کاری است که سازندگان سریال «آقای مرسدس» انجام دادند. یک بعد زمینه چند دقیقه ای خوب چیدند: زنی که مجبور است با کودک دوماهه خود در صف کاریابی بایستد و مرد جوانی که تازه گرفته و در نگهداری از فرزند به او کمک می کند و از زن در برابر باقی افراد بی حوصله ای که در صف هستند و بابت گریه های فرزند غر می زنند، دفاع می کند.

بیننده منتظر است با این شخصیت پردازی ابتدایی، رابطه ای عاطفی میان این دو نفر شکل بگیرد که یک دفعه دیوانه ای پیدا می شود و با مرسدس بنز به دل جمعیت می زند و به فجیع ترین شکل ممکن از روی هر کسی که در صف ایستاده، رد می شود و کشتاری خونین راه می اندازد. مرد مهربان، مادر درمانده و کودک دوماهه هم جان سالم به در نمی برد و در فهرست مقتولین قرار می گیرند. بعد هم می پرد به دو سال بعد از آن ماجرا؛ کارآگاه مسئول پرونده بازنشسته شده است و روند زندگی اش او را به سمت یک فوت تدریجی سوق می دهد. آقای مرسدس هم دستگیر نشده است.

نکته جالب سریال این است که ما از همان ابتدا آقای مرسدس را می شناسیم. می دانیم با مادر دائم الخمرش زندگی می کند، در یک فروشگاه تجهیزات الکترونیکی کار می کند، ظاهرا گوشه گیر است و کاری با کسی ندارد، ولی آن جا که پا روی دمش می گذارند، به شدیدترین شکل تصویر العمل نشان می دهد؛ ولی نه همان لحظه. اجازه می دهد که طرف خیال کند پیروز شده، فکر کند زهرش را ریخته و او را تحقیر کرده است و بعد زمانی که طرف حتی فکرش را هم نمی کند، در دامی می افتد که بریدی (همان آقای مرسدس) برایش پهن کرده هست. او از دنیا کینه به دل دارد و هرجا پا بدهد، نیشش را در تن جامعه ای فرو می کند که دل خوشی از هیچ کدامشان ندارد.

بریدی یک روانی باهوش است که تصمیم می گیرد بعد از دو سال زخم کهنه کارآگاه بازنشسته را دستکاری کند؛ زخمی که به خاطر پیدا نکردن متهم مرسدس سوار ایجاد شده است هست؛ ولی بیل (پلیس بازنشسته) نه راحت لوح هست، نه احمق. شاید به اندازه بریدی از تکنولوژی سر درنیاورد، ولی سال ها کار در نیروی پلیس او را در واکنش‌ها با روانی ها آبدیده کرده، حتی اگر دوستان قدیمی اش در نیروی پلیس حرف هایش را جدی نگیرند و آن را به حساب کسالت بازنشستگی، شوق در دست گرفتن دوباره یک پرنده نیمه تمام و مصرف بیش از اندازه الکل بگذارند. بیل پیرتر شده، تنهاست، اضافه وزن دارد، به ظاهر خودش و نظافت منزل اش نمی رسد، ولی هنوز حرفت نشده و همچنان می تواند بوی خطر را حس کند؛ خطری که از سوی بریدی جامعه را ترساندن می کند.

آقای مرسدس هم داستان خوبی دارد و هم شخصیت های جذابی. شاخصه های بریدی به عنوان شخصیتی ضد اجتماعی که در محیط ناسالمی بزرگ شده است و عقده های فراوان دارد، باهوش است و سوار بر تکنولوژی، می توانست یکی از بی شمار شخصیت های تکراری در فیلم و سریال های این چنینی را به دست دهد، ولی هوشمندی نویسنده مانع از این اتفاق شده است هست. شاید نقطه قوت داستان بیش از همه بیل باشد که شکل دیگری از یک کارآگاه پیر را نشانمان می دهد؛ مردی که قشنگی ظاهری یا اخلاقی خاصی ندارد، حتی در گذشته برخوردهایی داشته که خودش هم نمی تواند به آن ها افتخار کند، ولی شما دوستش دارید و به موفقیتش امیدوار هستید.

سریال آقای مرسدس از آن دست سریال های خوش ساختی است که می توانم با دل راحت تماشایش را به سریال بازها پیشنهاد دهم و خیلی هم دلواپس بازخوردهای منفی نباشم.

مختصر و بافایده راجع به سریال «آقای مرسدس»

تهیه و ترجمه: مستانه تابش

سریال «آقای مرسدس» یک تریلر معمایی امریکایی است که براساس رمانی به همین نام، اثر استفن کینگ ساخته شده است هست. کینگ این کتاب را در سال 2014 انتشار داده است و همزمان کتاب صوتی آن نیز وارد بازار شد. این رمان شصت و دومین کتاب استفن کینگ است و کینگ در مصاحبه ای گفته این کتاب نخستین جلد از یک سه گانه هست. این رمان در سال 2015 برنده جایزه جنایی ادگار شده است است.

اگرچه طرفداران رمان های استفن کینگ دوست دارند عین همان چیزی را که در کتاب خواندهاند، روی صحنه هم ببینند، ولی در اقتباس تلویزیونی این اثر نکاتی به کتاب اضافه شده است و حتی یکی، دو شخصیت تازه هم وارد سریال شده است هست. این تغییرات به خاص در صحنه های کلیدی سریال از جمله برنامه هارتسفیلد جهت حمله به یک کنسرت کاملا محسوس است.

کارگردان سریال «آقای مرسدس» جک بندر است که سریال بین های حرفه ای او را با کارگردانی دو قسمت از سریال بسیار مشهور «گیم آو ترونز» و «لاست» می شناسند. البته بندر سریال های نسبتا پرطرفدار دیگری مانند «آلیاس»، «آلکاتراز» و «زیر گنبد» را نیز در کارنامه کاری اش دارد.

برای فصل اول این سریال در 10 قسمت پخش شده است است و دهم اکتبر، همزمان با پخش قسمت آخر فصل اول، اعلام شد که فصل دوم این سریال نیز در حال ساخت است براساس آینده نگری های انجام شده است فصل دوم آقای مرسدس در سال 2018 روی آنتن خواهدرفت.

البته هری ترداوی تنها بازیگر جایگزین این سریال نبود چون بعد از فوت یلچین، آن مارگرت هم که قرار بود در نقش آیدا سیلور ظاهر شود، به علت بیماری یکی از اعضای خانواده اش از این پروژه کنارگیری کرد تا هالند تیلور بازیگر «مایش ترومن»، «بچه های جاسوس» و…به جای او ظاهر شود. آیدا سیلور جزو کاراکترهایی است که در کتاب کینگ وجود ندارد و فیلمنامه نویس ها آن را اضافه کرده اند. او زنی میانسال است که در همسایگی هاجیز زندگی می کند و می خواهد ارتباط عمیق تری با او برقرار کند.

برندگان گلیسون در این سریال نقش کارآگاه بازنشسته، بیل هاجیز را بازی می کند که به دنبال دریافت نامه ای عجیب و غریب از یک قاتل دیوانه تلاش می کند پیش از این که او مرتکب قتل دیگری شود، دستگیرش کند. گلیسون ایرلندی با فیلم «سارای عزیز» وارد سینما شد و بعد از آن در فیلم های مشهوری همچون «ماموریت غیرممکن»، «شجاع دل»، «دار و دسته نیویورکی ها»، «کوهستان سرد» و… بازی کرد. در سال های اخیر حضور او در فیلم های «هری پاتر» در نقش مودیِ چشم دیوانه، نام گلیسون را دوباره سر زبان ها انداخت.

ترداوی در یکی از مصاحبه هایش گفته است که بعد از خواندن فیلمنامه آقای مرسدس روزهای مشکل را جهت نزدیک شدن به این شخصیت سپری کرده هست. به گفته ترداوی، استفن کینگ خیلی خوب می داند که چطور باید آدم ها را بترساند.

هفته نامه کرگدن /برترینها

واژه های کلیدی: زندگی | سریال | مرسدس | داستان | سریالی | داستان | قاتل سریالی | اخبار فرهنگی و هنری

کارآگاهی شکست خورده به دنبال قاتل سریالی , سریال «آقای مرسدس»

کارآگاهی شکست خورده به دنبال قاتل سریالی , سریال «آقای مرسدس»

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs