chaffier کارتون در حاشیه رد صلاحیت احمدی نژاد

chaffier: کارتون در حاشیه رد صلاحیت احمدی نژاد احمدی نژاد بزرگمهر حسین پور اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی قفل پیش‌فروش ساختمان بعد از ۷ سال می‌شکند؟

قانون پیش‌فروش ساختمان بعد از تجدیدنظر در سال ۱۳۸۹ دچار نواقصی شده است که عملا راه اجرای آن مسدود هست، به همین علت بانک مسکن طی روزهای اخیر اعلام کرده تضمین معا

قفل پیش‌فروش ساختمان بعد از ۷ سال می‌شکند؟

قفل پیش فروش ساختمان بعد از ۷ سال می شکند؟

عبارات مهم : قانون

قانون پیش فروش ساختمان بعد از تجدیدنظر در سال ۱۳۸۹ دچار نواقصی شده است که عملا راه اجرای آن مسدود هست، به همین علت بانک مسکن طی روزهای اخیر اعلام کرده تضمین معاملات را بر عهده می گیرد.

به گزارش ایسنا، طی دهه های گذشته کلاهبرداری هایی که در نتیجه پیش فروش مسکن صورت گرفت، دولت و مجلس را در سال ۱۳۸۹ بر آن داشت تا اصلاحاتی در این قانون ایجاد کنند. طبق مصوبه سال ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی، دفاتر مشاور املاک از پیش فروش ساختمان منع شدند و پیش فروش صرفا باید در دفاتر اسناد رسمی انجام شود. ولی سازندگان و واسطه های ملکی می گویند اصلاحات انجام شده است در این قانون، کارشناسی نبوده و انبوه سازان که قبلا جهت ساخت و ساز از نقدینگی پیش خریداران مسکن استفاده می کردند هم اکنون یکی از بااهمیت ترین منابع مالی خود را از دست داده اند و ساخت و ساز به شدت کم کردن یافته است.

قفل پیش‌فروش ساختمان بعد از ۷ سال می‌شکند؟

مهم ترین پاشنه آشیل این قانون، تضامین معاملات هست. بر این اساس دولت، مجلس و بخش شخصی جلسات کارشناسی بسیاری جهت اصلاح این قانون برگزار کردند و لایحه اصلاح قانون پیش فروش هم اکنون در حالت طی مراحل نهایی تدوین، بررسی و برطرف نقص در وزارت راه و شهرسازی است.. نهایتا بانک مسکن در روزهای اخیر وارد عمل شده است و گفته است که تضمین معاملات را بر عهده می گیرد. به دنبال این پیشنهاد، وزیر راه و شهرسازی، انبوه سازان و مدیران بانک مسکن در یک نشست یکسان بر سر اصلاح این قانون با ایجاد حساب امانی توافق کردند.

طبق اعلام بانک مسکن، حساب امانی حسابی است که در یک بانک ، به نام پروژه ساختمانی معین یا شرکتی مشخص افتتاح می شود. نشانه مهم از ایجاد این حساب «ساماندهی بازار پیش فروش مسکن» و «کاهش ریسک های مرتبط با خریداران مسکن» هست. در واقع یکی از مهمترین کاربردهای حساب امانی «ایجاد ساز و کار جهت کم کردن ریسک کلاهبرداری و مخاطرات اخلاقی میان پیش خریدار و پیش فروشنده از طریق ورود شخص سوم مورد اعتماد دو طرف» هست. در واقع حساب امانی یک «ابزار مالی» است که به وسیله شخص سوم (بانک ) جهت ارائه خدمات مشخص به مشتری ایجاد می شود.

قانون پیش‌فروش ساختمان بعد از تجدیدنظر در سال ۱۳۸۹ دچار نواقصی شده است که عملا راه اجرای آن مسدود هست، به همین علت بانک مسکن طی روزهای اخیر اعلام کرده تضمین معا

مطابق با ضوابط اعلام شده است از سوی بانک مسکن، حساب امانی به نام «پیش فروشنده » با واریز حداکثر ۱۰۰ هزار تومان افتتاح خواهد شد. هر پیش فروشنده، جهت هر پروژه مجاز به افتتاح فقط یک حساب امانی است و هر حساب امانی صرفاً به منظور پیش فروش واحدهای یک پروژه افتتاح می شود. در صورتی که بیش از یک پیش فروشنده، بصورت یکسان اقدام به پیش فروش واحدهای یک پروژه کرده باشند، حساب امانی به صورت یکسان به نام فروشندگان افتتاح می شود. بعد از افتتاح حساب، واریز به آن به وسیله هر شخص حقیقی یا حقوقی اعم از پیش فروشنده ، وکیل قانونی وی و پیش خریداران ممنوع بوده و فقط بانک مجاز به واریز به آن خواهد بود.

این در حالی است که از سوی دیگر، همچنین به ازای هر یک از قراردادهای پیش فروش ، باید یک فقره حساب نزد بانک به نام پیش خریدار و به وسیله وی به منظور ایفای تعهدات خود در قرارداد پیش فروش، افتتاح شود. پیش خریداران می توانند تمامی پرداخت های نقدی خود بابت تعهدات قرارداد پیش فروش را به حساب خریدار متعلق به خود واریز کنند. هر پیش خریدار، جهت هر پروژه مجاز به داشتن فقط یک حساب خریدار است و هر حساب خریدار صرفاً به منظور پرداخت وجوه قرارداد پیش فروش مربوط به یک پروژه افتتاح می شود. همچنین واریز سایر مبالغ غیر از تعهدات مربوط به پیش خرید به این حساب ممنوع است .همچنین در صورتی که بیش از یک پیش خریدار، به صورت یکسان اقدام به پیش خرید یک یا چند واحد از واحدهای یک پروژه کرده باشند، حساب خریدار به طور یکسان به نام پیش خریداران افتتاح می شود.

همزمان با افتتاح حساب امانی، پیش فروشنده و بانک نسبت به انعقاد قرارداد افتتاح حساب امانی اقدام میکنند؛حدود وظایف و اختیارات پیش فروشنده و بانک و نحوه تعامل آن ها با یکدیگر مطابق با مفاد قرارداد تنظیم شده است خواهد بود. همچنین حداکثر مدت اعتبار قرارداد افتتاح حساب امانی تا وقت صدور گواهی آخر کار پروژه یا تحویل آخرین واحد ، (هرکدام که دیرتر واقع شود) خواهد بود.

بر این اساس تمام پرداخت ها به پیش فروشنده، به وسیله بانک و از طریق انتقال وجه از حساب خریدار به حساب امانی صورت خواهد گرفت. این در حالی است که در طول مدت اعتبار قرارداد افتتاح حساب امانی، بانک می تواند در صورت درخواست فروشنده گزارشی از صورت گردش حساب امانی و صورت واریزهای نقدی همه پیش خریداران را به پیش فروشنده ارایه کند. همچنین بانک می تواند بعد از واریز و برداشت هر مبلغ در حساب پیش خریداران در صورت درخواست گزارشی از صورت حساب هر پیش خریدار را در اختیار وی قرار دهد.

قفل پیش‌فروش ساختمان بعد از ۷ سال می‌شکند؟

حساب امانی با اتمام پروژه، انجام تمام پرداخت ها متناسب با پیشرفت فیزیکی و تحویل واحد به خریداران (احقاق ۱۰۰ درصد حقوق پیش خریدار و پیش فروشنده) بسته خواهد شد. به نوعی حساب امانی یک ابزار مالی تضمین کننده جهت معاملات پیش فروش و پیش خرید است که با ایجاد آن حقوق هر دو سمت این دسته از معاملات از سوی یک نهاد مالی معتبر-بانک مسکن- تضمین می شود.

واژه های کلیدی: قانون | پروژه | قانونی | فروشنده | قرارداد | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs